betine

Olağan Şüpheliler izle (1995)

Reklamı Geç
MOD-RAPİD MOD-RAPTUMOD-OKRUMOD-VDMLYMOD-VİPFRAGMAN
Hata Bildir ×
[wpforms id="6473" title="false" description="false"]

Film Bilgileri
5 sene önce eklendi
Olağan Şüpheliler izle (1995)
izlenme
IMDb: 8.6

1995 yılında vizyona girmiş olan film yönetmenin ilk izlemede tadın damakta kalacağı, ikinci izlemeyi de zorunlu kılacak bir film yapma isteğinden ortaya çıkmıştır. Film daha senaryo olmadan önce karakoldaki teşhis odasında bulunan 5 suçlu ve altında büyük harflerle yazan ‘Olağan Şüpheliler’ afişiyle ortaya çıkıyor. Film teşhis odasına çekilen 5 suçlunun görüntüsüyle beraber dış ses tarafından olayın anlatılmasıyla başlar. Soygundan şüpheli olarak karakola getirilen 5 suçludan bir söz söyleterek hangisinin suçlu olduğunu bulunmaya çalışılır. Diğer yandan da patlamış olan bir gemide 91 milyon değerinde uyuşturucu parası vardır. Bu gemi faciasından kurtulan 2 kişi vardır. Bunlardan biri Macar bir terörist olan Keyser Söze. Diğeri de küçük dolandırıcılıklara adı karışan Verbal Kint. Filmde çapraz sorgu yöntemi uygulanır.
Efsane Yavaşça Yayılıyor
Keyser Söze ismi ilk kez limandaki gemi kazasından kurtulan ağır yaralı Arlosh Kovash’tan duyulur. Filmde her oyuncunun kendine özel bir karakteri vardır. Sorguda yoğun olarak Keyser Söze’den bahsedilir. Film kamyon sorgusuyla ilgili sadece sorguda devam eder. Filmde seyircilerin en merak ettiği konu Keyser Söze efsanesinin gerçek olup olmadığıdır. Bu durum hala tartışma konusudur. Final o kadar etkileyicidir ki Keyser Söze’nin kim olduğu tartışmasını hala alevlendirir. 90’lardan günümüze Keyser Söze efsanesi yavaş yavaş yayılıyor.
Keyser Söze Kim?
Verbal Kint tarafından anlatıldığına göre Keyser Söze’nin Türk olduğu söyleniyor. Bazılarına göre de babası Almanmış. Onunla doğrudan çalışan yoktur ve kimse onu tanıyan birine rastlamamıştır. Herhangi biri onun için çalışıyor olabilir. Macar’a ve Verbal Kint’e göre Keyser Söze şeytandır ve Şeytanın yaptığı en büyük hile Keyser gibi herkesi var olmadığına inandırma yeteneğidir.

Yapım Yılı:
Ülke:
Bunlara da Bakın
Yorumlar 0 Yorum
betine
Reklamı Kapat